eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Červená a černá: významná součást kulinářské literatury

Není rýže jako rýže, o tom vás poučí každá správná kuchařská kniha. Ale ne každá už zmíní rýži červenou a nebo dokonce černou. Přitom právě tyto dva druhy by vydaly na celou kuchařku. A motto takové knihy? Zdravě a chutně.

Zrnka červené rýže jsou totiž přímo po okraj napěchovaná vlákninou, minerály a vitaminy. Jedná se o rýži neloupanou, jejíž nádherná barva je dána přírodním pigmentem právě ve slupce. Údajně vyrostla úplně náhodnou v políčku jedné z camargueských odrůd. Její pěstitel si zajímavého zabarvení povšiml, zrnka uchoval a použil jako základ pro novou odrůdu. Dnes je právě tato rýže velice oblíbená. A není to jen díky svým pozitivním účinkům na lidské zdraví, je ceněna i pro svou překrásně oříškovou chuť a nezvykle elegantní barvu, která na talíři oživí jakékoli jídlo z masa nebo ryb.

Černá rýže byla dokonce v Číně nazývána císařskou rýží, a ne nadarmo. Svým obsahem silných antioxidantů překoná dokonce i borůvky nebo ostružiny. Podle vědců údajně pouhá jedna lžíce otrub z černé rýže obsahuje více zdraví prospěšných antioxidantů antokyaninu, méně cukru, více vlákniny a antioxidantů vitaminu E, než bylo zjištěno ve lžíci borůvek. V Camargue se černé rýži velice dobře daří a patří k oblíbenému sortimentu zdejší rýžové nabídky, která, jen tak mimochodem, čítá celou dvacítku různých rýžových odrůd. Černá rýže jim pak zcela jistě vévodí svou fantastickou chutí čerstvě upečeného chleba a již zmiňovanými zdraví prospěšnými látkami.

Pokud tedy od rýže na svém stole očekáváte gurmánský zážitek a potěchu pro oko, červená i černá bezezbytku splní vaše očekávání. A jestli vás zajímá i původ surovin, se kterými vaříte, věřte, že v rýži z Camargue dostáváte doslova rýži s rodokmenem.

Rýže z Camargue

Rýže

V oblasti Camargue na západním okraji Provence se pěstuje velmi kvalitní rýže. Je to Rýže z Camarguejediná oblast pěstování rýže ve Francii a jedna z mála v Evropě.

Vyzkoušejte černou nebo červenou rýži z Camargue. Nebo dáte přednost klasické dlouhozrnné bílé rýži?

Nabídneme vám i rýže ochucené sušeným ovocem např. sušeným fíkem,  sušenými meruňkami, sušeným ananasem. Možná vás zaujme rýže z Camargue se sušenými kousky oliv. A pro vyložené gourmány máme  v nabídce rýži se sušenými květy Rýže z Camarguelevandule nebo rýži s květy růže či jasmínu (tyto kombinace nabízíme pouze sezóně).

Rýže se stala symbolem Camargue po druhé světové válce, kdy byl vystavěn rozsáhlý systém zavlažování a tak bylo docíleno efektivního efektivního přivádění sladké vody na rýžová pole. To velmi pozdvihlo zemědělský potenciál Camargue. Rýže také představovala další jídlo, které po válce chybělo. Camargue představovala jedinou francouzskou oblastí pěstující rýži.

V 60. letech italská rýže na trhu prakticky nahradila rýži Camargskou. V posledních 30 letech se ale situace změnila a Riz de Camargue, Rýže z Camargue je opět v kurzu. Dnes je Rýže z Camargue nejprodávanější evropskou rýží ve Francii.

Nejběžnější je rýže bílá, která je velmi často ochucována a prodává se jak samotná, tak s různými příchutěmi květů, například levandule, jasmínu, růže. Typická rýže z Camargue je rýže červená. Sklízí se až při úplném dozrání, potom je sušena středomořským sluncem a svěžím mistrálem. Camargská rýže má jemnou chuť a díky své atypické červené barvě oživí každé jídlo.  Výborně se hodí k masům a rybám. V posledních letech se v Camargue velmi rozšířilo pěstování černé rýže. Pochází z Číny, kde se o černé rýži mluvilo jako o rýži císařské. Svou chutí připomíná čerstvě pečený chléb a má barvu ebenu. Je velmi výživná a rovněž oživí každé servírované jídlo.

Většina sortimentu je v kvalitě BIO.

Určitě si u nás vyberete rýži, která rafinovaně doplní Váš oběd. Přijďte si vybrat!

 

Rýže z Camargue