eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Tarascon

Ohromný feudální hrad s vodním příkopem a cimbuřím jak z pohádky střeží most do Beaucaire v místě, kde se u řeky Rhôny stýká Provence s departementem Gard. Svou skutečnou tvář, která vypráví příběh o přepychu, moci i lásce k umění, však odkryjete až poté, co vstoupíte na jeho nádvoří a do samotných útrob hradu. Bohužel dnes je veškerý luxus, Depositphotos Tarascon Ievgenii Fesenkokterým se obklopovali král Ludvík II. a jeho syn René ten tam, jen na zdech zbylo pár tapisérií. Přesto jsou interiéry ohromujícím dokladem jeho bývalé slávy.

Historie hradu Tarascon

V roce 1400 vévoda z Anjou a sicilský král Ludvík II. na břehu řeky Rhôny, v místě, kde už v roce 1030 stála pevnost, nechal postavit hrad. Měl střežit vstup do jeho panství Provence. Architektonickou předlohou mu byla samotná pařížská Bastille. V roce 1435 tu stál hrad: mocný, nedobytný a ohromující. Měl přece dokazovat moc a sílu hraběte z Anjou, bratrance samotného krále Francie, a jeho nepopiratelný nárok na toto území.

Byla to ovšem nejen pevnost, ale také místo k bydlení. Zpočátku nepříliš pohodlné, jak už bylo v gotice zvykem, ale to se brzy mělo změnit. Ludvíkův syn René I., král neapolský, hrabě z Guise a vévoda z Anjou, nebo také Dobrý král René, jam mu Provensálci s láskou přezdívali, miloval umění, přepych, komfort a interiéry pevnosti nechal přebudovat v duchu renesance na místo, kde si pohodlí, umění a krása podávaly ruce. Král René sám byl spisovatelem, malířem, sběratelem rukopisů, sponzorem umění. Tarascon se v posledních tarascon4deseti letech svého života stal jeho sídlem, kde se, obklopen umělci, oddával svým zálibám.

Po jeho smrti v roce 1480 byl hrad obsazen vojenskou posádkou a od 16. století byl využíván jako vězení. Po tehdejších zajatcích: španělských, britských nebo třeba holandských námořnících tu na zdech zbyly graffiti, ze kterých dodnes můžeme vyčíst jejich jména, loď, na které byli zajati i dobu, kterou zde trávili. V neklidné předrevoluční době došlo ve vězení ke dvěma velkým masakrům: v roce 1795 republikánskému, v roce 1797 royalistickému. V roce 1816 převzala funkci vězení jiná budova a hrad byl uzavřen.

Tarascon na seznamu památek

Už v roce 1840 se hrad Tarascon dostal na první francouzský seznam chráněných historických památek. První záchranné práce proběhly konce 19. století. tarascon2Na jeho záchraně se podílejí významní památkoví architekti své doby: Henri Révoil, Jean Camille a Jules Formigé, Jean Saunier, Jean-Pierre Dufoix nebo François Botton.

V neděli 12. března 1933 se brána hradu Tarascon poprvé otevřela návštěvníkům. Od roku 2008 je hrad majetkem města Tarascon.

Prohlídka hradu

Hrad, jeho nádvoří, zahradu i interiéry si budete procházet sami. Vstoupit můžete i na vyhlídkovou plošinu na jedné z věží. U pokladny obdržíte jako součást vstupenky průvodce po hradě, který vás upozorní na všechna zajímavá místa. Je připraven v 8 jazykových mutacích: ve francouzštině, angličtině, němčině, italštině, španělštině, čínštině, holandštině a ruštině.

Zdroj: Provence.cz