eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Sisteron

Město Sisteron v apartementu Alpes de Haute-Provence střežívalo od pradávna vstup z hor do Provence a zažívalo velkou slávu i hluboké pády. Řeka Durance si tu razí cestu soutěskou mezi dvěma skalami bizarních tvarů a městu, které se mezi nimi na obou březích řeky rozkládá, dodávají poněkud zlověstný ráz. Ale nenechte se mýlit. Depositphotos sisteron3 Liane MatrischSisteron je městem květin, slunce tu svítí 300 dní v roce a jeho ulice s krámky a restauracemi doslova vybízejí k slastnému nicnedělání.

Sisteronská citadela

Velkolepá pevnost vystavěná na skále dodnes překvapuje důmyslným systémem hradeb, bran a nádvoří. Na její současné podobě se postupně podepsali vojenští architekti Jehan Sarrazin a Sébastien Vauban. Rozlehlost opevnění si uvědomíte ve chvíli, kdy budete procházet další a další nádvoří, aniž byste se přiblížili jejímu srdci. Pevnost si můžete projít sami, bez průvodce. V pokladně dostanete letáčky ve francouzštině a angličtině, případně si můžete vypůjčit audio-průvodce.

V centru pevnosti vás upoutá kostelík Notre-Dame-du-Château z 15. století. Depositphotos sisteron Liane MatrischV 70. letech minulého století byl přestavěn do své původní gotické podoby. Dnes se tu konají výstavy a najdete tu také knihovnu s publikacemi o regionu.

Další pozoruhodností je podzemní schodiště s 258 schody, vytesané do skály v roce 1840 - 1845. Mělo propojovat citadelu se severní městskou branou Porte du Dauphiné. Ta byla bohužel zničena během bombardování v roce 1944. Nicméně schodiště provrtané jeskyněmi s přístupem denního světla a otvory pro střelbu je pozoruhodným výtvorem.

Další tipy

V horkých dnech určitě přijde vhod osvěžení na městském koupališti s písečnou pláží. Do umělého jezera o ploše 5000 m2 je svedena voda z řeky Durance a koupat se tu dá od června do září.

V červenci a srpnu jezdí po starém městě každých 40 minut elektrický vláček. Cesta starým městem od radnice k citadele trvá 35 minut. sisteron-villeDospělý za ni zaplatí 6 € za jednosměrnou a 7 € pro zpáteční jízdu, děti mladší 12 let 3 € za jednosměrnou a 4 € za zpáteční jízdu.

Nenechte se připravit o zdejší trhy, kterými Sisteron ožívá každou středu a sobotu dopoledne. Čerstvá zelenina, ovoce, levandulový med a spousta místních dobrůtek jsou lákadla, kterým se jen těžko odolává. Každou druhou sobotu v měsíci se pak koná velký trh, na kterém se dají koupit i oděvy, obuv, kožené výrobky, regionální řemeslné výrobky nebo typické barevné lněné ubrusy.

Zdroj: Provence.cz