eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Les Baux-de-Provence

Uprostřed trojúhelníku měst Arles, Avignon a Salon-de-Provence vévodí kraji zřícenina hradu Les Baux-de-Provence.

První dochované zmínky o hradu pocházejí až z 10. století. Tehdy byl znám jako "Castrum Balcium", majetek pána Ponse Mladého (Pons le Jeune). Jeho potomci později přijali jméno "Les Beaux" a svůj původ odvodili od biblického krále Baltazara, jednoho ze Tří králů. Na svůj erb umístili hvězdu, která měla symbolizovat hvězdu betlémskou a odmítali poslušnost králi i císaři.chateau-des-baux-en-provence

Hrad během vlády hrabat z Baux doznal velkých stavebních úprav. Byly postaveny velké obranné věže, tzv. donjony, zveleben panský dům a postaveny hospodářské budovy a domky pro stráže a služebné. Dodnes můžeme obdivovat například nádheru částečně zachovalé kaple sv. Kateřiny, vtesané přímo do skály. A protože na hradě nebyla studna, skála byla opatřena důmyslným systémem okapů, které do obrovských nádrží na hradě sváděly dešťovou vodu. O další se pak museli postarat osli, kteří nepřetržitě nosili vodu ze vzdáleného Vallon de la Fontaine. Skálu, na které stál hrad, obklopily domky řemeslníků a zemědělců a okolní políčka, vinice a pastviny zajišťovali, aby páni měli všeho dostatek. Trubadúři na hradě opěvovaly krásnu dam a velkolepé hostiny nebraly konce.

Po smrti poslední z rodu les Baux - Alice - v roce 1426 hrad připadl koruně. Střídavě byl bořen a zase honosně obnovován, podle toho, komu ho právě králové přidělili. V polovině 17. století hrad dostal za své služby králi Ludvíku XIII. markýz Hercules Grimaldi, který přijal titul z Baux. Titul je samozřejmě dědičný, proto i současný monacký kníže Albert má titul "Les Baux". Nicméně 17. století znamenalo pro hrad zkázu. Grimaldiové ho sice obývali, ale to už byly hrad i město bez hradeb, které nechal zbořit kardinál Richelieu. Po revoluci na konci 18. století hrad definitivně opustili i Grimaldiové. Z hradu Les Baux de Provence- skály a hradzbyla jen připomínka někdejší slávy.

Také původních 6 tisíc lidí, kteří obývali vesnici u hradu, se v 18. století snížilo na polovinu a začátkem 20. století tu zbylo pouhých 300 obyvatel. Hrad i část vesnice rozkládající se přímo pod ním se začaly nazývat mrtvým městem a místo přitahovalo už jen romantické básníky.

Až konec 20. století dopřál hradu z mrtvýchvstání. Rozmach turistiky v něm objevil atraktivní cíl putování a dnes sem proudí na dva miliony návštěvníků ročně.

V okolí Les Baux se těžil bílý vápenec. V roce 1822 tu však byla objevena i bohatá naleziště bauxitu, horniny, které Les Baux dalo jméno. Doly jsou už opuštěné, některé dokonce zaplavila voda a vytvořila v nich malebná jezírka, takže jejich okolí nabízí spoustu možností krásných procházek.

Zdroj: Provence.cz