eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Gorges du Verdon

Verdon se svým hlubokým kaňonem patří bezpochyby k jednomu z nejkrásnějších míst Provence. A nabízí neuvěřitelné množství aktivit, ve kterých hrají hlavní roli voda a skály. Verdon Avraham Kushnirov

Divoká panenská skalní krajina a tyrkysově zelená voda na dně kaňonu, to je pohled, který se člověku asi nikdy neomrzí. Ať jste tu v kterékoliv roční době, vždy vás uchvacující pohledy na tuto hříčku přírody dostanou.

Verdonský kaňon vyhloubila řeka Verdon, pramenící nedaleko Col d´Allos v masívu Trois Évêchés (ve výšce 2150 m nad mořem), za pomocí eroze ve vápencové náhorní plošině Haute-Provence. 50 km dlouhý kaňon se táhne od Castellane až k jezeru Sainte-Croix a místy je až 700 metrů hluboký. Řeka Verdon se pak po 175 kilometrech putování vlévá za Vinon-sur-Verdon do Durance. Strmé stěny verdonského kaňonu jsou proděravělé přírodními jeskyněmi, jejichž názvy "baume" evokují klid, pohodu, zkrátka balzám na duši.

Už v dávné minulosti skýtal kaňon útočiště zdejším obyvatelům. Ve 2. století před Kristem se tu před Římany ukrýval Ligurský kmen, ve středověku tu pak samotu v jeskyních hledali mniši poustevníci.  Až v roce 1905 však kaňon po celé jeho délce prozkoumali a popsali speolog Édouard-Alfred Martel se svým přítelem Louisem Armandem a několika dalšími muži.Verdon Richard Semik je až s podivem, že tuto třídenní cestu, při níž coby neplavci sjížděli místy pěkně divoké vody Verdonu, všichni přežili ve zdraví.

Mezi roky 1929 - 1975 bylo na řece Verdon mezi Castellane a Gréoux-les-Bains vybudováno pět přehrad: Castillon, Chaudanne, Ste-Croix, Quinson a Esparron. Největší z nich je jezero Sainte-Croix, které měří na délku 10 km a na šířku 2 km.

Verdon není jen místem, které jako magnet přitahuje fotografy a milovníky přírodních krás. Verdon je také rájem sportovců. Turistika, jízda na horských kolech, paragliding, sportovní lezení, Via Ferrata, vodní sporty, adrenalinové vodní sporty, jízda na koních, rybolov, to vše se tu dá s úspěchem provozovat, a tak není divu, že Verdon patří k jedné z nejoblíbenějších lokalit Provence.

Zdroj: Provence.cz