eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Gordes

Starobylá vesnička Gordes v departementu Vaucluse patří mezi nejkrásnější vesnice Francie.

Gordes 2Skálu, na které se dnes vypíná vesnice se statným hradem, si pro své oppidum vyhlédl už v pravěku kmen Vulgiente nebo také Vordense. Však se také v době gallo-románské z písmenka "V" v názvu kmene stalo "G" - Gordense, a to už je k dnešnímu názvu Gordes jen krůček.

V době římské okupace se stalo oppidum Gordense významným útočištěm lidí z širého kraje. Najdeme ho dokonce zakreslené na všech římských mapách.

Časté invaze, kterým byla Provence v historii vystavována, přály sídlům vystavěným na vysokých skalách, jakým bylo i Gordes. Strohé a pevné kamenné domy, spletité úzké uličky, ohromné podzemní prostory i jediná přístupová cesta v podobě strmých schodů vtesaných do skály, Gordes2dávaly lidem v neklidných dobách pocit bezpečí. I díky tomu bylo Gordes po celý středověk a část renesance nepřetržitě osídleno a přečkalo nájezdy Saracénů i náboženské války.

Osudným se však Gordes málem stalo 20. století. Zatímco na jeho počátku vesnici hromadně opouštěli lidé hledající práci v průmyslových městech, v roce 1944 ji výrazně poničila německá vojska jako odplatu za silný francouzský odboj. Po válce za svou odvahu v odboji vesnice získala Válečný kříž.

Hrad

Impozantní hrad, jehož dnešní podobu tolik milují filmaři i fotografové celého světa, tu stál podle dobových pramenů už v roce 1031. V roce 1525 byla strohá středověká stavba přestavěna v duchu nového životního stylu, který s sebou přinesla renesance, na pohodlný zámek.

Gordes-hradZe středověké pevnosti ze zachovala pouze jediná kruhová věž původně s cimbuřím, kterou doplnily další tři kruhové věže. Zvenku dnes můžeme obdivovat tři patra renesančních oken, zatímco sály v útrobách hradu slouží jako výstavní prostory Musée Pol Mara. Pokud chce tedy člověk spatřit třeba nádherný renesanční krb v hlavním sále, musí si zakoupit vstupenku na výstavy, které se zde pravidelně každý rok obměňují.

Musée Pol Mara má otevřeno denně. Přímo na hradě sídlí i Turistická kancelář Gordes.

Podzemí

V roce 1999 byly v Gordes rekonstruovány a pro veřejnost zpřístupněny podzemní prostory domu nazvaného Palais Saint-Firmin. Život v Gordes se od středověku odehrával stejně intenzivně nad zemí jako pod zemí. Podzemní sály jsou propojeny schodišti s jeskyněmi, vodními nádržemi, dílnami i olivovými mlýny...

St Firmin caves4Podzemní prostory mají 7 podlahových úrovní a téměř 20 metrů na výšku a zatím je odkryto na 50 jeskyní, z nichž některé jsou propojeny chodbami nebo schodišti. Kromě mlýnů na olivy a nádrží se tu našly například i pekařské pece a různé skladovací prostory. Má se za to, že přímo pod Palais Saint-Firmin se tu v průběhu staletí vystřídali lékárník, obuvník nebo třeba kavárny.

Zdejší prostory jsou částečně přírodními jeskyněmi a částečně do skály vytesanými prostorami, dále stavebně upravovanými. To celé se odehrávalo mezi 11. a  18. stoletím. Během válek zde lidé nacházeli útočiště a jeskyně často neopouštěli po dlouhé měsíce.

Součástí Palais Saint-Firmin jsou i nádherné terasové zahrady, které rovněž stojí za prohlídku. Jsou odtud navíc přenádherné výhledy do kraje. Prohlídka je však možná pouze pro skupiny nebo po předchozí rezervaci.

V podzemních prostorách i v zahradách se pravidelně odehrávají různé kulturní programy.

Zdroj: Provence.cz