eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Cassis

Cassis je bezpochyby jedno z nejpůvabnějších letovisek departementu Bouches-du-Rhône. Pitoreskní starý přístav lemují barevné domky, v jejichž přízemí se usídlily restaurace, zmrzlinářství, kavárny a lahůdkářství. Depositphotos cluny Cassis gianliguoriJako by se předpokládalo, že atmosféru místa si nejlépe vychutnáte u jídla, dobré kávy nebo sklenky zdejšího úžasného bílého vína.

V přístavu se kolébají buclaté lodičky vybízející k výletu na Calanques nebo aspoň k fotografování, protože s barevnými domky v pozadí a se svými odrazy na hladině zářivě modrého moře jsou naprosto neodolatelné.

Ze skály nad přístavem pak na počínání turistů shlíží zřícenina středověkého hradu z konce 14. století jako připomínka pomíjivosti slávy i moci, ale také naděje k novým začátkům. I proto se tu možná tak skvěle vychutnává každý okamžik dne i každé sousto lahodných pokrmů. V Cassis z vás snadno spadnou starosti všedního dne, to vám garantujeme.

Cassis - město umělců

Cassis od konce 19. století začali čím dál více objevovat umělci. Oblíbili si ho fauvisté, hlavně André Derain a Raoul Dufy, rádi tu pobývali spisovatelé Alphonse Daudet, André Gide, Roger Martin du Gard, Paul Valéry, Frédéric Mistral, Frederic Legré, ale také Američané Henry Miller nebo Virginia Woolfová. Malovat sem jezdil dokonce i Winston Churchill. Námořní lodě vystřídali turisté, kteří s radostí objevují malebná zákoutí barevných uliček, fontány i stinná místa s výhledem na moře. A přístav se zase zalíbil filmařům, například Marcelu Pagnolovi a po něm i mnoha dalším. A z těch novodobějších nás upoutá jméno Rudolfa Kundery, malíře a brněnského rodáka (1911 - 2005), který se tu po 2. světové válce rozhodl usadit natrvalo.

Calanques

Hlavním lákadlem jsou samozřejmě zdejší vápencové útesy Calanques, táhnoucí se asi 20 km západně od Cassis. Cassis-skalnata-zatokaZátoky v bělostných skalách porostlých sytě zelenými borovicemi lemuje neskutečně modré moře. Člověku se tu nabízejí nezapomenutelné scenérie, které lze nejlépe obdivovat právě z moře. Však na tom mnoho provozovatelů lodní dopravy postavilo své podnikání, takže opravdu není těžké sehnat loď, která by vás k útesům dopravila. Druhou možností jsou přímořské stezky po útesech, ale ty bývají o prázdninách z důvodu nebezpečí požárů přístupné jen ráno.

V roce 1973 byly Calanques vyhlášeny přírodní památkou a v dubnu roku 2012 se staly 10. francouzským Národním parkem, jehož 90 % ze 158.100 hektarů plochy se nachází právě v moři. Ostatně parky takové rozlohy najdeme jen v Cape v jižní Africe a u Sydney v Austrálii. Národní park pokrývá města Marseille, Cassis a La Ciotat. Součástí parku je i oblíbený přístav v dlouhé zátoce mezi skalami: Port-Miou (za rok tu zakotví 2.700 plachetnic). A mimochodem, až budete v Marseille, budou vám tu tvrdit, že Calanques patří k Marseille, tak se s nimi nehádejte, je to věčný bod svárů. Ať tak nebo tak, pokud se rádi potápíte, budou pro vás Calanques ohromným zážitkem.

 

Zdroj: Provence.cz