eshop4

BIO sortiment

Olivovník - strom, před kterým bychom měli smeknout

olivovníkOlivy patří k Provenci stejně neodmyslitelně jako slunce, moře, levandule, antické památky a spousta nádherných kopců a hor

číst více

 

 

Čaj a Francouzi: hold přírodě i společenská událost

čajeStovky chutí, tisíce účinků. Obřad i pouhé přelití horkou vodou. Slastné popíjení v pohodlném křesle

číst více

 

Arles antický i dnešní

Arles byl založen Juliem Césarem hned po svém vítězství nad Pompeiem.. Tenkrát se město jmenovalo Arelate. V roce 46 př.n.l. byl Arelate povýšen na římskou kolonii pod jménem Colonia Julia Paterna Stanorum Arelansium. Arles tehdy těžil ze své pozici na řece Rhône, která je hlavní obchodní osou spojující Středomoří s východní Galií. Město bylo navíc  přímo napojeno na kanál Fosses mariennes (mariánské příkopy), který umožňoval obeplutí nebezpečného ústí Rhôny) a vedl až k moři.
I když je Arles poměrně vzdálený od moře, má přístav říční i mořský. Krátce a za vlády Augusta (27 př. n. l. -14 n. l.) se stal jedním z nejaktivnějších přístavů, který soutěžil o prestiž s Marseille. Ve IV. století n. l. se dokonce o Arelate mluví jako o „malém galském Římě“.
Důkazem důležitosti tohoto města jsou četné římské památky, z nichž některé byly dochovány až do dnešní doby.
Patří mezi ně amfiteátr, který se řadí mezi nejlépe zachované římské památky na světě.  Ještě dnes je plně využíván a v 69 metrů dlouhé a 40 metrů široké arleské aréně se konají  Courses Camarguaises(býčí zápasy), koridy a jiná představení.
Z původního římského divadla, které mohlo přijmout až 10 000 diváků, se mnoho neuchovalo. Kromě dvou sloupů zbylo z arleského divadla jen pár kamenů, místo však stále slouží svému původnímu účelu a každoročně se zde mimo jiné pořádá arleský  divadelní festival.
Přímo na břehu Rhôny se nachází původní lázně, nazývané také Constantinův palác. Lázně byly postavené na příkaz císaře Constantina za jeho pobytu v Arles ve IV. století n. l. Dnes můžeme vidět už jen malou část původní monumentální budovy, protože dnes se většina stavby nachází pod moderními základy.
Důkladná procházka městem Arles vám ukáže, jak dohromady vynikne římská i provensálská kultura. V Arles najdete muzeum zasvěcena slavnému malíři Van Goghovi, muzea věnovaná provensálské kultuře, římskému dědictví nebo modernímu umění. Zákoutí starého města i trhy na hlavních třídách rozhodně stojí za návštěvu.

arlesArles byl založen Juliem Césarem hned po jeho vítězství nad Pompeiem. Tenkrát se město jmenovalo Arelate - město v bažinách. V roce 46 př. n. l. byl Arelate povýšen na římskou kolonii pod jménem Colonia Julia Paterna Stanorum Arelansium. Arles tehdy těžil ze své pozice na řece Rhône, která je hlavní obchodní osou spojující Středomoří s východní Galií. Město bylo navíc  přímo napojeno na kanál Fosses Mariennes (mariánské příkopy), který umožňoval obeplutí nebezpečného ústí Rhôny) a vedl až k moři.

I když je Arles poměrně vzdálený od moře, má přístav říční i mořský. Za vlády Augusta (27 př. n. l. - 14 n. l.) se stal jedním z nejaktivnějších přístavů, který soutěžil o prestiž s Marseille. Ve IV. století n. l. se dokonce o Arelate mluví jako o „malém galském Římě“.
Důkazem důležitosti tohoto města jsou četné římské památky, z nichž některé byly dochovány až do dnešní doby.

Patří mezi ně amfiteátr, který se řadí mezi nejlépe zachované římské památky na světě. Ještě dnes je plně využíván a v 69 metrů dlouhé a 40 metrů široké arleské aréně se konají  Courses Camarguaises (býčí zápasy), koridy a jiná představení.

arles-les-arenes

Z původního římského divadla, které mohlo pojmout až 10 000 diváků, se mnoho neuchovalo. Kromě dvou sloupů zbylo z arleského divadla jen pár kamenů, místo však stále slouží svému původnímu účelu a každoročně se zde mimo jiné pořádá arleský  divadelní festival.

Přímo na břehu Rhôny se nachází původní lázně, nazývané také Constantinův palác. Lázně byly postavené na příkaz císaře Constantina za jeho pobytu v Arles ve 4. století n. l. Dnes můžeme vidět už jen malou část původní monumentální budovy, protože většina stavby se nachází pod moderními základy.

Důkladná procházka městem Arles vám ukáže, jak dohromady vynikne římská i provensálská kultura. V Arles najdete muzeum zasvěcené slavnému malíři van Goghovi, který tu před svou smrtí žil a tvořil, muzea věnovaná provensálské kultuře, římskému dědictví nebo modernímu umění. Zákoutí starého města i trhy na hlavních třídách rozhodně stojí za návštěvu.